Az ELTE Eötvös Collegium idén is megrendezi az EC Byzantium Központ és a Magyar Bizantinológiai Társaság nemzetközi bizantinológiai és papirológiai konferenciáját.

Byzanz und das Abendland VII.

Internationale Konferenz

ELTE Eötvös-József-Collegium, Budapest

25.–28. November 2019

1118 Budapest, Ménesi út 1113.

Veranstalter:

ELTE EC Zentrum Byzantium

Ungarische Byzantinologische Gesellschaft

Programm

Az ELTE Eötvös Collegium idén is megrendezi az EC Byzantium Központ és a Magyar Bizantinológiai Társaság nemzetközi bizantinológiai és papirológiai konferenciáját (Byzanz und das Abendland/Bizánc és a Nyugat), amelynek most a “felező” rendezvényére kerül sor.

Inter Colloquia – Byzantino-occidentalia

Internationale Konferenz

ELTE Eötvös-József-Collegium, Budapest

6.–9. Mai 2019

1118 Budapest, Ménesi út 1113.

Veranstalter:

ELTE EC Zentrum Byzantium

Ungarische Byzantinologische Gesellschaft

und

der Arbeitsausschuss für Byzantinistik
des Ausschusses für Klassische Philologie der Abteilung Sprach- und Literaturwissenschaften der Ungarischen Akademie der Wissenschaften

Inter Colloquia – Byzantino-occidentalia. Internazionale Konferenz und Lehrveranstaltung (Programm)

A Magyar Bizantinológiai Társaság,
A Magyar Tudományos Akadémia
Nyelv- és Irodalomtudományok Osztálya Klasszika-filológiai Bizottság
Bizantinológiai Munkabizottsága,
és az EC Byzantium Központ tisztelettel meghívja Önt
a 2019. évi áprilisi felolvasó ülésére
április 26-án (pénteken) 16.00 órára
az Eötvös Collegium Borzsák-Paepcke könyvtárába.

Glaser Tamás

Görög identitások Bizánc után II.

A görög Kelet 1453 és 1821 között

Meghívó Glaser Tamás előadására (2019. április 26.)

Gyászhír

A Történeti Segédtudományok Tanszék mély fájdalommal és megrendüléssel tudatja a kedves kollégákkal, hogy tanszékünk nagy megbecsültségnek és köztiszteletnek örvendő nyugalmazott professzor asszonya, Dr. Olajos Terézia Tanárnő, nemzetközileg elismert tudós bizantinológus, a klasszika-filológia jeles művelője, a magyar őstörténet, a kora középkortörténet és a balkanisztika tudományterületeinek elévülhetetlen érdemeket szerzett sikeres kutatója, egyetemünk elkötelezett és felelős tanára, aki több mint félévszázados oktatói munkássága során tanár- és tudósnövendékek nemzedékeinek volt önzetlen és odaadó tanítómestere, életének 78. évében a hosszan tartó súlyos betegséggel vívott küzdelemben végül alulmaradva 2018. december 29-én csendben örökre eltávozott körünkből. Olajos Terézia Professzor Asszonyt a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara saját halottjának tekinti; temetéséről később történik intézkedés. Szeretett és feledhetetlen alakjának emlékét kegyelettel ápoljuk és megőrizzük. Nyugodjék békében!

Szeged, 2019. január 7.

Almási Tibor
tanszékvezető

BZ adatkérésre vonatkozó felhívás

A bizantinológia tudományterületének vezető folyóirata, a Byzantinische Zeitschrift (https://www.degruyter.com/view/j/byzs) minden számában közli a legújabb tudományos közlemények bibliográfiáját (III. ABTEILUNG Bibliographische Notizen und Mitteilungen). Ehhez minden országból évente kétszer (márciusban és szeptemberben) küldik a referensek az adatokat.
A magyar szerzők műveinek könyvészeti adatait minden évben március 15-ig illetve szeptember 15-ig várják az alábbi drótpostacímre: ecbyzantium@gmail.com .

A folyóirat szerkesztősége csak a már megjelent publikációk adatait közli. Népszerűsítő művekről nem tudósít a folyóirat.

A szerkesztési elvek és a Byzantinische Zeitschrift bibliográfiai témakörei a mellékletben olvashatók. Ezek figyelembevételével a következő adatokat kell jelentenie a referensnek:

• a szerző(k) teljes neve; mellette feltüntetve, ha kiadó, szerkesztő vagy fordító etc.
  • a tanulmány/monográfia címe (ha magyar nyelvű, akkor a magyar mellett német vagy angol nyelven is)
  • a folyóirat/tanulmánykötet címe, amelyben a tanulmány megjelent
  • kötetszám/évfolyam
  • megjelenés helye